Азотът е богат елемент.
Това означава, че подобно на кислорода, той е лесно достъпен от множество източници и може лесно да намери естествения си път във вашите почви.
Азотът е труден елемент за управление
Азотът е важен компонент за наличието на здравословна хранителна почва. Без азот в почвата, културите трудно ще растат ефективно. С твърде много азот в почвата, това отново ще доведе до усложнения и ще има неблагоприятни ефекти върху добива ви.Поддържането на азотен баланс е от ключово значение за вашата реколта. Но това не е лесно, тъй като начинът, по който азотът се държи в почвата, е сложен и не се управлява лесно.
Азота е реактивен елемент. Това означава, че взаимодейства с други елементи в почвата ви, това може да работи във ваша полза или вреда в зависимост от това каква реакция протича. Освен това е чувствителен елемент и почвените условия ще окажат влияние върху поведението на азота.
Азотът в почвата приема много форми, а също така и лесно се променя от една форма в друга, без много стимули.Климатичните и метеорологичните условия драстично променят естеството на азота в почвата.
Естествените начини, по които азотът ще намери пътя до вашата почва.
От атмосферата – азотът е в самия въздух. Така че, не е необичайно растенията и почвите да извличат азот от атмосферата.
Валежи – Азотът също е много реактивен с водата и за тази цел лесно ще намери пътя до вашата почва чрез валежи.
Остатъчна реколта – Органичната материя има тенденция да задържа известно ниво на азот, така че остатъците от миналогодишната реколта вероятно ще съдържат азот и тъй като тя се разгражда, вероятно ще попадне в почвата.
Оборски тор – Отново, както при остатъците от култури, животинският тор също съдържа някакво ниво на азот, това означава, че отново, когато попадне в контакт с почвата ви, вероятно ще прехвърли част от него.
Освен естествените начини и методи, които отлагат азот във вашата почва, има и много начини, които са неестествени и ще помогнат за попадането на азот в почвата. Не на последно място е торът.
Всеки органично депозиран азот може лесно да се превърне в неорганичен азот, когато азотният елемент преминава през процес на минерализация. Процесът означава, че бактериите усвояват органичния материал и като страничен продукт от това действие отделят азотно съединение.Този процес е в по-голямата си част положителен, тъй като съединението е по-подходящо за регулиране на температурата на почвата, нивата на влага и по-подходящо за растежа на растенията. Това е пример за добрите бактерии.
Нитрификация
Нитрификацията, това е добър процес, при който при оптимални температури и нива на влага азотът става водоразтворим и се абсорбира добре в почвата
Денитрификация
Денитрификацията е обратното и трябва да се счита за лоша в контекста на земеделието. Денитрификацията е бактериален процес, който превръща азота в съединение, което лесно се абсорбира от атмосферата, защото се превръща в газ.
Освен че дава, природата отнема и азота от почвите, така че е важно да се допълват нивата на азот, когато е необходимо.